Opatření obecné povahy veřejnou vyhláškou

středa, 14. srpen 2024 | AKTUÁLNĚ
Krajský úřad Středočeského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, vydal opatření obecné povahy, kterým se stanovují bližší podmínky uplatňování zásad regulace bolševníku velkolepého v České republice.

Bolševník velkolepý je impozantní rostlina, která pochází z oblasti centrální Asie. Dorůstá výšky několika metrů a jeho bílá květenství mohou dosahovat i půl metru v průměru. Rozmnožuje se jen semeny. V podmínkách ČR kvetou rostliny bolševníku od poloviny června do konce července a semena jsou uvolňována od konce srpna do října.

Bolševník je veden jako nebezpečný invazní druh, který je schopen ničit původní ekosystémy. Obsahuje látky, které u člověka způsobují těžké fotodermatitidy (dráždí kůži a způsobují vyrážky a puchýře).

Metody, které okamžitě zlikvidují rostliny bolševníku, jsou aplikace herbicidu nebo vyrývání kořenů - tyto metody lze kompinovat.

pdf pdf
141 kB