Obec Kostomlaty

Obsah stránky

Znak a prapor obce

 

V únoru roku 2003 obdržel starosta obce od Parlamentu České republiky dopis následujícího znění, podepsaný předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem:

V Praze 13. února 2003

Č. j.: 75/PRED/2003


Vážený pane starosto,
vážené členky a vážení členové obecního zastupitelstva,
vážené občanky,
vážení občané

Na základě Vašeho návrhu,
po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, podvýboru pro heraldiku a vexilologii tohoto výboru Poslanecké sněmovny jsem rozhodl udělit Vaši obci


Z n a k

Popis:

V modrém štítě vyniká ze stříbrné vlnité paty zelené návrší se stříbrnou kvádrovanou věží s cimbuřím a černým oknem, o níž je zleva opřen zlatý žebřík.


P r a p o r

Popis:

List tvoří tři vodorovné pruhy , modrý, bílý a zelený, v poměru 2 : 1 : 1. V žerďové části modrého pruhu bílá věž s cimbuřím a černým oknem, o níž se opírá kosmo žlutý žebřík.

Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Písemné vyhotovení rozhodnutí v příloze přikládám a pěkně Vás zdravím.

Lubomír Zaorálek

 

Znak i prapor se váží k historii Kostomlat. Věž představuje zaniklý vodní hrad Mydlovary, který byl vystavěn na patrně umělém pahorku v bažinatém území. Vlnitá pata štítu nadto upomíná na řeku Labe. Žebřík je převzat ze znaku nejstaršího doloženého majitele, Sezemy z Kostomlat, který se připomíná v letech 1223 – 1265. Prapor vychází ze znaku.

©2024 Obec Kostomlaty nad Labem
Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.