Obec Kostomlaty

Obsah stránky

Zvyky

Staročeské máje

Konají se vždy druhou sobotu v měsíci květnu. Přípravy na ně probíhají již od února, kdy se mladí sejdou, aby zahájili nácvik Staročeské besedy. Schází se každou neděli odpoledne v sále Sokolovny. Zároveň již připravují kroje, vybírají ze svého středu krále, královnu a ostatní „funkce“ (policajty, výběrčí, šašek, rychtář apod.), sestavují seznam dívek, kterým umístí májky před dům.

Dále je nutné zajistit spoustu dalších drobností jako je hudba, kočár, občerstvení a v neposlední řadě hlavní májka.

Průběh Májů:

Začínají již v pátek odpoledne, kdy hoši navážejí břízky k domům děvčat, velkou májku přivezou na prostranství Na Place, kde ji děvčata ozdobí. Poté chlapci vykopou jámu a připravují se na vztyčení májky za asistence diváků. Vztyčení májky je vždy pořádná dřina a vzrušení, neboť vyžaduje značnou dávku síly, zkušeností a souhry všech zúčastněných. Samozřejmě je také nutné májku celou noc hlídat.

Druhý den se slavnostně nastrojená mládež schází ve 13.00 hodin před Sokolovnou, kde po krátkém projevu starosty/starostky obce a úvodním tanci s královnou/králem následuje společné fotografování. Poté vyráží průvod do ulic obce. Tančí se u každého domu, kde je májka. Rodiče dívky přihlížejícím i krojovaným nabízí občerstvení i něco ostřejšího k pití.

Průvod prochází co největší částí obce, výběrčí žádá o příspěvek kolemjdoucí, ale zastavuje i projíždějící vozidla.

Průvod provázejí muzikanti a slavnostně vyzdobený kočár s koňmi, na kterém se veze královna a později samozřejmě děti, kterých je všude plno. Procházka obcí končí u Máje na Place, kde mládež tančí Besedu a předvádí scénku stínání krále. To jsou  již mnozí velmi unavení po náročném odpoledni a na jejich výkonech to bývá vidět. Na tomto zakončení se sejdou obyvatelé obce v hojném počtu a většina z nich poté zamíří na posezení do restaurace. Mládež po krátkém odpočinku ještě zamíří do Sokolovny, kde se koná taneční zábava.

(čerpáno z kroniky obce)

Termíny poutí a posvícení v obvodu Obce Kostomlaty nad Labem:

Obec Kostomlaty nad Labem: pouť se nedrží, posvícení je poslední neděli v měsíci srpnu po svátku sv. Bartoloměje

Obec Lány: pouť se nedrží, posvícení je první neděli v měsíci září

Obec Rozkoš: pouť se nedrží, posvícení je třetí neděli v měsíci listopadu po svátku sv. Alžběty

Obec Hronětice: pouť je na sv. Vojtěcha, třetí neděli v dubnu, posvícení se drží na sv. Martina druhou neděli v měsíci listopadu

Obec Vápensko: pouť se nedrží, posvícení je poslední neděli v měsíci listopadu

©2024 Obec Kostomlaty nad Labem
Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.